Inne tematy

Znaczki warte więcej niż Twój dom!

Znaczki pocztowe zwykle nie kojarzą się nam z przedmiotami drogimi lub bardzo cennymi. Zwykle znaczek pocztowy dla nas to kawałek papieru z przypadkowym nadrukiem, który musimy umieścić na kopercie, przed wysłaniem jej tradycyjną pocztą. Jednak jak się okazuje, niektóre egzemplarze są niezwykle ciekawe. Oto drogie znaczki pocztowe.

Odwrotka Bokserów

Odwrotka Bokserów to prawdopodobnie jedyny znaczek pocztowy z okresu PRL-u, który osiągnął zawrotną wartość.
Zaczynając od historii – jest to znaczek wydrukowany z okazji Igrzysk Olimpijskich w Melbourne w 1956 roku. Na rysunku przedstawiono owych bokserów, czyli dwóch walczących mężczyzn, jednak dlaczego jest to odwrotka? Bo rysunek jest odwrócony względem napisów. Wypuszczono 14 znaczków z błędem drukarskim, który w 2009 roku zaowocował wyceną znaczka na 60 tysięcy złotych.

Penny Black

Pierwszy znaczek pocztowy na świecie pochodzący z Wielkie Brytanii z 1840 roku. Przedstawia królową Wiktorię i kiedyś był wart pensa. Obecnie w dobrym stanie jest wart 3 tysiące dolarów.

Hawaiian Missionaries

Pierwszy znaczek wydrukowany w Królestwie Hawajów. Są rzadkie, jednak zależnie od stanu ich cena bardzo się różni – od 225 do 760 tysięcy dolarów za jeden znaczek.

U.S. Franklin Z-Grill

Amerykański znaczek z 1867, który w obiegu był tylko kilka tygodni. Jego wyjątkowość polega na sposobie sygnowania. Została tu wykorzystana metoda grill, polegająca na zastosowaniu kolejnych liter alfabetu. Dwa znaczki, które pozostały zostały oznaczone literami Z.
Każdy z nich wart jest ponad 930 tysięcy dolarów.

Odwrócona Jenny

Znaczek pochodzący ze Stanów Zjednoczonych z nadrukiem samolotu Curtiss JN-4 zwanym “Jenny”. Posiada znaną już usterkę drukarską – rysunek jest odwrotnie względem napisów. Dobrze zachowany egzemplarz wart jest milion dolarów.

Pierwsze znaczki z Mauritiusu

Rząd kolonialny na Mauritiusie wydawał znaczki pocztowe, które obecnie zaliczają się do jednych z najdroższych na świecie. Obecnie jest jeden znaczek z pierwszej edycji oraz trzy znaczki z edycji drugiej. Każdy z nich wyceniany jest na milion dolarów.

Three-Skilling Yellow

Niezwykły znaczek pocztowy ze Szwecji z 1855 roku. Egzemplarz wart jest 2,3 miliona dolarów, za czym stoi błąd drukarski. Znaczek powinien mieć charakterystyczną niebiesko-zieloną barwę, jednak w druku wyszła żółta.
Właśnie żółta wersja warta jest aż tyle pieniędzy.

The British Guiana 1-Cent Magenta

Przypadkowo powstały znaczek w Gujanie Brytyjskiej w 1856 roku. Egzemplarz przez lata przechodził z rąk do rąk i nosi wyraźne ślady użytkowania. Jednak przez fakt, że to jedyny egzemplarz z tej niezwykłej serii, wart jest 9,5 miliona dolarów, przez co jest najdroższym znaczkiem pocztowym na świecie.